They say "An apple a day keeps the doctor away". Although it is commonly known to people that apples are healthy and give the nutrition people need, they get more and more pricey every year. According to an article by SimpleMost

The prices of apples have "skyrocketed to about $4.50 per hour." The more healthy people try to become is becoming harder due to prices of "healthy" food such as apples, salads, and other vegetables. When it comes to junk food, the prices seem to be quite lower than an average fruit bowl, so making a decision would come with cheaper benefits. In order to change the problem with this, is to change the way prices are headed. Healthier food should be cheaper and junk food/ unhealthy food should be more expensive so other people might think twice about what to spend their own money on.