Once again the early morning swimmers are back in the water. They traveled to Martins Ferry for their first meet of the season. This years team has 204 swimmers, with 93 of them being 8 years old or younger!

We always have a lot of young swimmers but of those 93, about 45 of them will be competing in meets this season, said coach Bobbi Jo Johnson. We call the little ones the wee 1 and wee 2 and right now those little ones are in the water at 8:15 a.m and never complain.

They are blowing bubbles and dipping under water and kicking with kick boards and by the end of the season, they also will make their crossingof the Barnesville Pool, she said.

On Wednesday night, the team has three new swimmers to officially add to the team. (Swimmers become official when they make their First Crossing during a meet.) The three swimmers that made their official crossing were Jordyn Strous (8), Jacob Edwards (9) and Jonathan Stark (11).

First Place Relays were: 8 and under boys free relay (Dodd, Stephen, O.Wise, E. Wise), 9-10 boys free relay (Velas, Ross, Johnson, Edwards).

First Place Individuals were: Erin Hannahs, 9-10 Breaststroke; Hank Johnson 6 and under free; Patrick Ross ,9-10 Back, Breast, Fly, Free; Jett Stephen, 8 and under Breaststroke; Thad Velas, 9-10 backstroke and Owen Wise, 8 and under Back, Free, Fly.

Overall I thought our kids did great, coach Johnson said. We are always competing against swimmers (in most of the age groups) that are year-round swimmers, but as technical swimmers, I will put our kids up against anyone. Our issue is other swimmers are in the water much more than we are. Our team only has five young swimmers who swim year-round, she said.

She said the high school swimmers are considered year round swimmers.

We had some kids come in just a few seconds behind those year- round swimmers. I was thrilled by that! Come out any morning and see what the young kids are doing. They work extremely hard and listen to every instruction they are given.

Martins Ferry vs. Barnesville vs Blackhawk - 6/13/2012

Girls 9-10 100 SC Meter IM:

2. Gordon, Ashlyn, Shamrocks, 2:13.13; 4. Hannahs, Erin, Shamrocks, 2:17.44; 5. Stephen, Jacy, Shamrocks, 2:19.53; 6. Trigg, Alana, Shamrocks, 2:23.65; --.

Starr, Olivia, Shamrocks, DQ; --. Day, Aleah, Shamrocks, DQ; --. Butler, Natalie, Shamrocks, DQ.

Boys 9-10 100 SC Meter IM:

1. Ross, Patrick, Shamrocks, 1:51.73; 2. Johnson, Payne, Shamrocks, 2:12.12.

Girls 11-12 100 SC Meter IM: 5. Froehlich, Abbey, Shamrocks, 1:54.22; 7. McMillen, Sarah, Shamrocks, 1:57.54; 8. Wise, Alee, Shamrocks, 2:01.30; 9. Huntsman, Marieh, Shamrocks, 2:02.85; 10. Starr, Abby, Shamrocks, 2:06.19; 11. McEndree, Mya, Shamrocks, 2:06.58.

Boys 11-12 100 SC Meter IM: 1. Gordon, Seth, Shamrocks, 1:49.91.

Girls 13-14 100 SC Meter IM: 3. Starr, Alexis, Shamrocks, 1:36.85; 4. Butler, Brittany, Shamrocks, 1:48.45.

Girls 15-18 100 SC Meter IM: 3. Blatter, Carolyn, Shamrocks, 1:31.01; 5. Gordon, Myka, Shamrocks, 1:38.06; 6. Skinner, Breanna, Shamrocks, 2:26.07.

Boys 15-18 100 SC Meter IM: 1. Skinner, Tim, Shamrocks, 2:03.22.

Girls 8 & Under 100 SC Meter Freestyle Relay: 2. Barnesville Summer Swim Team A (Strous, Jordyn 8, Lee, Cali 6, Carpenter, Blayne 7, Clifford, Sarah 7), 2:38.78.

Boys 8 & Under 100 SC Meter Freestyle Relay: 1. Barnesville Summer Swim Team A (Dodd, Logan 7, Stephen, Jett 8, Wise, Owyn 8, Wise, Elye 7), 2:12.11; 2. Barnesville Summer Swim Team B (Johnson, Hank 6, Mayhugh, Austin 8, Shepherd, Logan 8, Carpenter, Gavin 7), 2:29.35.

Girls 9-10 100 SC Meter Freestyle Relay: 2. Barnesville Summer Swim Team A (Hannahs, Erin 10, Trigg, Alana 9, Wise, Haedyn 10, Francis, Marish 10), 1:23.36; 3.

Barnesville Summer Swim Team B (Butler, Natalie 10, Stephen, Jacy 10, Gordon, Ashlyn 10, Moore, Abby 9), 1:32.91; 5. Barnesville Summer Swim Team C (Detling, Madison 10, Starr, Olivia 9, Froehlich, Tory 9, Garrison, Megan 9), 1:40.80; 7. Barnesville

Summer Swim Team D (Mayhugh, Savanna 10, Clifford, Hanna 9, Day, Aleah 10, Miner, Caterina 10), 1:48.77; 8. Barnesville Summer Swim Team E (Detling, Grace 9, Large, Rebekah 10, Shepherd, Lani 10, Wharton, Emma 9), 2:12.18.

Boys 9-10 100 SC Meter Freestyle Relay:

1. Barnesville Summer Swim Team A (Velas, Thad 10, Ross, Patrick 9, Johnson, Payne 10, Edwards, Jacob 9), 1:32.20; 3. Barnesville Summer Swim Team B (Detling, RJ 9, Detling, AJ 9, Spangenburg, Ethan 8, ), 2:15.44.

Girls 11-12 200 SC Meter Freestyle Relay: 3. Barnesville Summer Swim Team A (Wise, Alee 11, Crum, Autumn 11, Hanes, Krissanna 11, Froehlich, Abbey 11), 2:56.03; 5. Barnesville Summer Swim Team B (Huntsman, Marieh 11, McMillen, Sarah 11, Milhoan, Kali 11, Starr, Abby 12), 3:14.62; 7. Barnesville Summer Swim Team D (Hayslett, Gracy 11, Kemp, Hannah 11, Loase, Alison 11, ), 3:51.77; 8. Barnesville Summer Swim Team C (Carpenter, Anna 11, McEndree, Mya 11, Riley, Megan 11, Stewart, Danielle 11), 4:07.58.

Boys 11-12 200 SC Meter Freestyle Relay: 2. Barnesville Summer Swim Team A (Gordon, Seth 12, Marovich, Aaron 12, Vazquez, Manny 11, Stack, Jonathan 11), 3:17.18.

Girls 13-14 200 SC Meter Freestyle Relay: 2. Barnesville Summer Swim Team A (Starr, Alexis 14, Leach, Brianna 13, Butler, Brittany 13, Christman, Mallory 14), 2:40.12; 4. Barnesville Summer Swim Team B (Burkhart, Samantha 14, Marovich, Alexis 13, Wharton, Abby 13, Stewart, Rachel 14), 3:02.98.

Girls 15-18 200 SC Meter Freestyle Relay: 2. Barnesville Summer Swim Team A (Blatter, Carolyn 15, Gallaway, Emily 15, Gordon, Myka 15, Jones, Olivia 15), 2:19.21; 4.

Barnesville Summer Swim Team

B (Bates, Ariel 17, Kriechbaum, Hannah 17, Lucs, KiKi 18, Moore, Alexis 15), 2:34.26; 5. Barnesville Summer Swim Team C (Skinner, Breanna 18, Froehlich, Lexi 15, Mayhugh, Cheyenne 14, ), 3:29.71.

Girls 8 & Under 25 SC Meter Backstroke: 4. Strous, Jordyn, Shamrocks, 38.03; 6. Carpenter, Blayne, Shamrocks, 43.25.

Boys 8 & Under 25 SC Meter Backstroke: 1. Wise, Owyn, Shamrocks, 29.44; 2. Stephen, Jett, Shamrocks, 39.51; 3. Dodd, Logan, Shamrocks, 43.77; 4. Carpenter, Gavin, Shamrocks, 44.27; 5. Spangenburg, Ethan, Shamrocks, 44.45; 6. Johnson, Hank, Shamrocks, 1:15.14; --. Wise, Elye, Shamrocks, DQ.

Girls 9-10 25 SC Meter Backstroke: 3. Francis, Marish, Shamrocks, 24.30; 4. Garrison, Megan, Shamrocks, 25.27; 6. Detling, Madison, Shamrocks, 26.34; 7. Wise, Haedyn, Shamrocks, 26.63; 8.

Miner, Caterina, Shamrocks, 27.08; 11. Trigg, Alana, Shamrocks, 28.52; 13. Moore, Abby, Shamrocks, J30.21; 14. Stephen, Jacy, Shamrocks, J30.15; 17. Day,

Aleah, Shamrocks, 31.84; 19. Detling, Grace, Shamrocks, 32.07; 22. Wharton, Emma, Shamrocks, 48.46.

Boys 9-10 25 SC Meter Backstroke: 1. Velas, Thad, Shamrocks, 26.58; 3. Edwards, Jacob, Shamrocks, 39.33.

Girls 11-12 50 SC Meter Backstroke: 6. Hanes, Krissanna, Shamrocks, 57.67; 7. Milhoan, Kali, Shamrocks, 1:00.79; 8. Wise, Alee, Shamrocks, 1:01.42; 12. Hayslett, Gracy, Shamrocks, 1:09.17;

13. Carpenter, Anna, Shamrocks, 1:11.35; 14. Loase, Alison, Shamrocks, 1:15.82; 15. Kemp, Hannah, Shamrocks, 1:21.32.

Boys 11-12 50 SC Meter Backstroke: 4. Marovich, Aaron, Shamrocks, 1:05.50; 5. Vazquez, Manny, Shamrocks, J1:06.17.

Girls 13-14 50 SC Meter Backstroke: 6. Marovich, Alexis, Shamrocks, 51.71; 7. Leach, Brianna, Shamrocks, 53.81; 8. Burkhart, Samantha, Shamrocks, 54.29.

Girls 15-18 50 SC Meter Backstroke: 4. Bates, Ariel, Shamrocks, 45.30; 5. Blatter, Carolyn, Shamrocks, 45.40; 7. Moore, Alexis, Shamrocks, 46.70; 8. Lucs, KiKi, Shamrocks, J46.70; 10. Froehlich, Lexi, Shamrocks, 1:01.34.

Boys 15-18 50 SC Meter Backstroke: 3. Davison, Brandon, Shamrocks, 49.49.

Girls 6 & Under 25 SC Meter Freestyle: 3. Lee, Cali, Shamrocks, 1:09.90.

Boys 6 & Under 25 SC Meter Freestyle: 1. Johnson, Hank, Shamrocks, 41.50.

Girls 8 & Under 25 SC Meter Freestyle: 3. Strous, Jordyn, Shamrocks, 28.97; 6. Carpenter, Blayne, Shamrocks, 39.72.

Boys 8 & Under 25 SC Meter Freestyle: 1. Wise, Owyn, Shamrocks, 23.12; 2. Dodd, Logan, Shamrocks, 27.51; 3. Shepherd, Logan, Shamrocks, 28.10; 4. Stephen, Jett, Shamrocks, 29.93; 5.

Carpenter, Gavin, Shamrocks, 33.67; 6. Mayhugh, Austin, Shamrocks, J35.12; 8. Spangenburg, Ethan, Shamrocks, 43.63.

Girls 9-10 25 SC Meter Freestyle: 3. Francis, Marish, Shamrocks, 18.61; 4. Wise, Haedyn, Shamrocks, 19.20; 6. Hannahs, Erin, Shamrocks, 19.91; 7. Stephen, Jacy, Shamrocks, 20.35; 8. Gordon, Ashlyn, Shamrocks, 20.82; 9. Detling, Madison, Shamrocks, 21.66; 12. Butler, Natalie, Shamrocks, 22.65; 14. Garrison, Megan, Shamrocks, J23.49; 15.

Moore, Abby, Shamrocks, J23.45; 16. Day, Aleah, Shamrocks, 23.66; 21. Mayhugh, Savanna, Shamrocks, 24.92; 22. Miner, Caterina, Shamrocks, 26.50; 23. Shepherd, Lani, Shamrocks, 27.72; 24. Detling, Grace, Shamrocks, 29.20; 25. Large, Rebekah, Shamrocks, 29.70; 27. Starr, Olivia, Shamrocks, 31.97; 29. Froehlich, Tory, Shamrocks, 33.39; 32. Wharton, Emma, Shamrocks, 40.98. Boys 9-10 25 SC Meter Freestyle: 3. Velas, Thad, Shamrocks, 24.09; 8. Edwards, Jacob, Shamrocks, 30.68; 9. Detling, RJ, Shamrocks, 31.57; 10. Detling, AJ, Shamrocks, 34.82.

Girls 11-12 50 SC Meter Freestyle: 7. Wise, Alee, Shamrocks, 41.18; 10. Froehlich, Abbey, Shamrocks, 42.43; 13. Huntsman, Marieh, Shamrocks, 44.47; 14. Crum, Autumn, Shamrocks, 44.53; 15. Hanes, Krissanna, Shamrocks, 45.02; 19. McMillen, Sarah, Shamrocks, 48.81; 20. McEndree, Mya, Shamrocks, 49.09; 21. Starr, Abby, Shamrocks, 49.30; 22. Milhoan, Kali, Shamrocks, 49.75; 26. Carpenter, Anna, Shamrocks, 52.07; 28. Kemp, Hannah, Shamrocks, 54.86; 30. Loase, Alison, Shamrocks, 55.51; 32. Riley, Megan, Shamrocks, 58.51; 34. Hayslett, Gracy, Shamrocks, 1:01.80; 35. Stewart, Danielle, Shamrocks, 1:25.54.

Boys 11-12 50 SC Meter Freestyle: 2. Gordon, Seth, Shamrocks, 38.92; 4. Marovich, Aaron, Shamrocks, 43.87; 6.Vazquez, Manny, Shamrocks, 52.08; 13. Littell, Jason, Shamrocks, 1:25.08.

Girls 13-14 50 SC Meter Freestyle: 4. Starr, Alexis, Shamrocks, 36.59; 7. Christman, Mallory, Shamrocks, 40.72; 9. Butler, Brittany, Shamrocks, 40.92; 10. Marovich, Alexis, Shamrocks, J41.36; 11. Leach, Brianna, Shamrocks, J40.93; 13. Stewart, Rachel, Shamrocks, 43.20; 15. Burkhart, Samantha, Shamrocks, 43.95; 17. Mayhugh, Cheyenne, Shamrocks, 46.82; 19. Wharton, Abby, Shamrocks, 58.15. Girls 15-18 50 SC Meter Freestyle: 3. Gordon, Myka, Shamrocks, J34.58; 5. Jones, Olivia, Shamrocks, J34.34; 6. Kriechbaum, Hannah, Shamrocks, J34.43; 8. Blatter, Carolyn, Shamrocks, 36.47; 10. Bates, Ariel, Shamrocks, 37.64; 12. Moore, Alexis, Shamrocks, 38.13; 15.Gallaway, Emily, Shamrocks, 39.55; 16. Lucs, KiKi, Shamrocks, 41.98; 17. Froehlich, Lexi, Shamrocks, 43.34; 19. Skinner, Breanna, Shamrocks, 56.47.

Boys 15-18 50 SC Meter Freestyle: 3. Davison, Brandon, Shamrocks, 36.85; 5. Skinner, Tim, Shamrocks, 47.92.

Girls 9-10 100 SC Meter Medley Relay: 2. Barnesville Summer Swim Team A (Francis, Marish 10, Hannahs, Erin 10, Gordon, Ashlyn 10, Wise, Haedyn 10), 1:38.53; 3. Barnesville Summer Swim Team B (Butler, Natalie 10, Trigg, Alana 9, Stephen, Jacy 10, Starr, Olivia 9), 1:53.65; 5. Barnesville Summer Swim Team D (Detling, Madison 10, Wharton, Emma 9, Shepherd, Lani 10, Detling, Grace 9), 2:16.64; 6. Barnesville Summer Swim Team C (Moore, Abby 9, Garrison, Megan 9, Froehlich, Tory 9, Mayhugh, Savanna 10), 2:16.91; 8. Barnesville Summer Swim Team E (Day, Aleah 10, Large, Rebekah 10, Miner, Caterina 10, Strous, Jordyn 8), 2:38.51.

Boys 9-10 100 SC Meter Medley Relay: 2. Barnesville Summer Swim Team B (Dodd, Logan 7, Detling, AJ 9, Wise, Elye 7, Detling, RJ 9), 3:00.54; --. Barnesville Summer Swim Team A (Velas, Thad 10, Ross, Patrick 9, Johnson, Payne 10, Edwards, Jacob 9), DQ.

Girls 11-12 200 SC Meter Medley Relay: 4. Barnesville Summer Swim Team A (Hanes, Krissanna 11, Crum, Autumn 11, Froehlich, Abbey 11, Wise, Alee 11), 3:47.23; 5. Barnesville Summer Swim Team B (Huntsman, Marieh 11, McEndree, Mya 11, McMillen, Sarah 11, Milhoan, Kali 11), 3:56.88; 6. Barnesville Summer Swim Team C (Carpenter, Anna 11, Hayslett, Gracy 11, Loase, Alison 11, Starr, Abby 12), 4:34.78; 7. Barnesville Summer Swim Team D (Stewart, Danielle 11, Kemp, Hannah 11, Riley, Megan 11, ), 5:50.93.

Boys 11-12 200 SC Meter Medley Relay: 2. Barnesville Summer Swim Team A (Vazquez, Manny 11, Marovich, Aaron 12, Gordon, Seth 12, Littell, Jason 11), 4:28.15.

Girls 13-14 200 SC Meter Medley Relay: 2. Barnesville Summer Swim Team A (Leach, Brianna 13, Butler, Brittany 13, Christman, Mallory 14, Starr, Alexis 14), 3:14.31; 3. Barnesville Summer Swim Team B (Mayhugh, Cheyenne 14, Wharton, Abby 13, Marovich, Alexis 13, Stewart, Rachel 14), 3:33.15.

Girls 15-18 200 SC Meter Medley Relay: 2. Barnesville Summer Swim Team A (Blatter, Carolyn 15, Kriechbaum, Hannah 17, Gordon, Myka 15, Jones, Olivia 15), 2:45.60; 4. Barnesville Summer Swim Team B (Bates, Ariel 17, Moore, Alexis 15, Gallaway, Emily 15, Lucs, KiKi 18), 3:13.23; 6. Barnesville Summer Swim Team C (Froehlich, Lexi 15, Burkhart, Samantha 14, Skinner, Breanna 18, ), 4:03.00. Boys 8 & Under 25 SC Meter Butterfly: 1. Wise, Owyn, Shamrocks, 32.01; 2. Stephen, Jett, Shamrocks, 35.98; 3. Johnson, Hank, Shamrocks, 58.89.

Girls 9-10 25 SC Meter Butterfly: 2. Trigg, Alana, Shamrocks, 25.51; 3. Gordon, Ashlyn, Shamrocks, 25.77; 4. Mayhugh, Savanna, Shamrocks, 32.61; 7. Garrison, Megan, Shamrocks, 37.37; 8. Shepherd, Lani, Shamrocks, 40.11; 9. Detling, Grace, Shamrocks, 50.90.

Boys 9-10 25 SC Meter Butterfly: 1. Ross, Patrick, Shamrocks, 22.42; 2. Johnson, Payne, Shamrocks, 23.78. Girls 11-12 50 SC Meter Butterfly: 5. Crum, Autumn, Shamrocks, 1:02.69; 6. Huntsman, Marieh, Shamrocks, 1:03.25; 8. Loase, Alison, Shamrocks, 1:18.99.

Boys 11-12 50 SC Meter Butterfly: 2. Gordon, Seth, Shamrocks, 55.39; --. Littell, Jason, Shamrocks, DQ.

Girls 13-14 50 SC Meter Butterfly: 3. Christman, Mallory, Shamrocks, 47.07; 4. Mayhugh, Cheyenne, Shamrocks, 52.80.

Girls 15-18 50 SC Meter Butterfly: 5. Gordon, Myka, Shamrocks, 43.39; 7. Bates, Ariel, Shamrocks, 50.70; 8. Gallaway, Emily, Shamrocks, 53.00; 9. Skinner, Breanna, Shamrocks, 1:14.01.

Boys 8 & Under 25 SC Meter Breaststroke: 1. Stephen, Jett, Shamrocks, 31.66; 2. Wise, Owyn, Shamrocks, 36.29; --. Wise, Elye, Shamrocks, DQ; --. Johnson, Hank, Shamrocks, DQ.

Girls 9-10 25 SC Meter Breaststroke: 1. Hannahs, Erin, Shamrocks, 22.54; 2. Francis, Marish, Shamrocks, 26.70; 3.Wise, Haedyn, Shamrocks, 27.30; 8. Miner, Caterina, Shamrocks, 31.04; 9. Starr, Olivia, Shamrocks, 31.71; 10. Butler, Natalie, Shamrocks, 32.60; 12. Mayhugh, Savanna, Shamrocks, 35.52; 13. Wharton, Emma, Shamrocks, 36.69; 15. Froehlich, Tory, Shamrocks, 37.89; 18. Moore, Abby, Shamrocks, 41.97; 19. Large, Rebekah, Shamrocks, 48.25.

Boys 9-10 25 SC Meter Breaststroke: 1. Ross, Patrick, Shamrocks, 26.85; 2. Johnson, Payne, Shamrocks, 27.80; 5. Velas, Thad, Shamrocks, 34.09; 7. Detling, AJ, Shamrocks, 40.39; 8. Detling,RJ, Shamrocks, 51.86.

Girls 11-12 50 SC Meter Breaststroke: 6. McEndree, Mya, Shamrocks, 55.37; 8. Froehlich, Abbey, Shamrocks, 56.05; 9. Milhoan, Kali, Shamrocks, 56.52; 12. Starr, Abby, Shamrocks, 1:01.80; 13. Crum, Autumn, Shamrocks, 1:03.28; 14. Hanes, Krissanna, Shamrocks, 1:04.12; 16. Kemp, Hannah, Shamrocks, 1:05.85; 17. McMillen, Sarah, Shamrocks, 1:06.92; 18. Hayslett, Gracy, Shamrocks, 1:07.62; 26. Carpenter, Anna, Shamrocks, 1:22.34; 27. Stewart, Danielle, Shamrocks, 1:37.01.

Boys 11-12 50 SC Meter Breaststroke: 2. Marovich, Aaron, Shamrocks, 1:00.11; 3. Vazquez, Manny, Shamrocks, 1:12.53; 7. Littell, Jason, Shamrocks, 1:58.63.

Girls 13-14 50 SC Meter Breaststroke: 3. Starr, Alexis, Shamrocks, 45.43; 4. Marovich, Alexis, Shamrocks, 51.59; 5. Butler, Brittany, Shamrocks, 52.78; 7. Stewart, Rachel, Shamrocks, 54.85; 8. Christman, Mallory, Shamrocks, 57.38; 10. Mayhugh, Cheyenne, Shamrocks, 58.93; 11. Leach, Brianna, Shamrocks, 58.94; 12. Wharton, Abby, Shamrocks, 1:04.26; 14. Burkhart, Samantha, Shamrocks, 1:09.66.

Girls 15-18 50 SC Meter Breaststroke: 4. Kriechbaum, Hannah, Shamrocks, 44.88; 5. Jones, Olivia, Shamrocks, 47.25; 8. Moore, Alexis, Shamrocks, 51.08; 10. Gallaway, Emily, Shamrocks, 52.16; 12. Lucas, KiKi, Shamrocks, 55.84.

Boys 15-18 50 SC Meter Breaststroke: 2. Skinner, Tim, Shamrocks, 59.98.