MORRISTOWN — The Barnesville High Cross Country team participated in the Belmont County Championships at Union Local on Wednesday.

For the Boys, Martins Ferry placed first with 39 points followed by Bellaire (47), Barnesville (58), St. Clairsville (94) and Union Local (118).

Sam Wehr finished in second place with a time of 18:02.9 along with a fourth-place finish from Cole Meyers (18:33.5), a 10th place finish from John Crum (19:12.7), a 19th place finish from Ryan Crum (20:09.3) and Aaron Marovich rounded out the ‘Rocks scorers finishing in 23rd place with a time of 20:30.4.

Chase Stewart won the 5K run for Shadyside with a final time of 17:19.6.

For the girls, Bellaire came out on top with 60 points followed by Shadyside (66), Union Local (73), Martins Ferry (81), St. Clairsville (88), Barnesville (142) and River (144).

The Lady ‘Rocks were led by Riley Helmic who finished in 15th place.

Other Barnesville scorers include Shelby Weldy (28th), Taylor Wolford (31st), Hayden Wise (33rd) and Sydney Carpenter (35th).

Livi Beard finished first for River.

*****

BYESVILLE - At the Colt Carnival Cross Country Invitational Saturday, the Caldwell boys finished second with 99 points and the Lady Redskins were fourth with 110 points in the high school division.

Tri-Valley was the team winner in the boys’ high school division with 59 points followed by Caldwell. In third place was Marietta with 114 points followed by Cambridge (144), Navarre Fairless (144), Bellaire (170), Belpre (187), St. Clairsville (208), Barnesville (244), Ridgewood (249), Newcomerstown (287), Millersport (301), Meadowbrook (337), Washington (346), Parkersburg Catholic (372), Buckeye Local (473), Buckeye Trail (476) and Steubenville with 545 points.

Several team, including the Shenandoah Zeps didn’t have enough runners to be scored as a team.

Individual race winner was Caden Sauerbrey of Tri-Valley in 16:06.907. In second was teammate Ryan Meadows (16:50.108) followed by Eli Fullerton of Belpre (16:59.026), Trevor Hawkins of Ridgewood (16:59.869) and rounding out the top five individuals was Justin Marchand of Navarre Fairless in 17:08.509.

Scoring for Caldwell was Marshal Niswonger in 10th place (17:28.140) and teammate Mason Ackley close behind in 11th place (17:33.368). Other scorer to make up the team score were Jacob Niswonger, 14th (17:50.062), Levi Pemberton, 26th (18:14.370) and Lucas King, 38th (18:48.244).

Scorers for Cambridge were JayTyler McConkey in 7th place in 17:18.852. Other scorers were Ben Ogle, 13th (17:44.491), Cole Smith, 18th (17:55.469), Gabriel Lopez, 42nd (18:57.776) and Jacob Nunamaker, 64th (20:00.800).

For the Shamrocks of Barnesville, Sam Wehr led the way with a eighth place finish in 17:24.652. He was joined in scoring by Cole Meyers, 25th (18:12.906), John Crum, 54th (19:25.565), Aaron Marovich, 76th (20:25.490) and Levi West, 81st (20:41.854).

Pacing Meadowbrook was Randall Ross in 22nd place with a time of 18:02.926. He was followed in scoring by Alec Bell, 60th (19:46.029), Will Ford, 74th (20:20.011), Draven Walker, 90th (21:03.336) and Ethan Ford, 91st (21:20.187).

Leading the Warriors of Buckeye Trail in their first year of cross country competition was Luke Howald in 39th place with a time of 18:49.416. Other scorers were Shane Rippeth, 101st (22:27.705), Eian Watson, 107th (24:07.707), Levi Douglass, 114th (25:05.557) and Owen Stratton, 115th (25:07.136).

Running for the Zeps of Shenandoah, also in their first year of cross country, was Aiden Snyder, 112th (21:04.353) and Franklin Valar, 113th (21:04.682).

In the girls’ race, Tri-Valley was the team winner with 57 points followed by Reedsville Eastern (69), Navarre Fairless (87), Caldwell, Marietta (148), St. Clairsville (181), Newcomerstown (191), Bellaire (194), Cambridge (211), Indian Creek (229), Malvern (318), Barnesville (330), Buckeye Local (351), Buckeye Trail (370) and Washington with 386 points.

Meadowbrook and Shenandoah each had runners but not enough runner to be scored as a team.

Lauren Fry was the top finishers for the Lady Redskins in seventh place with a time of 20:56.613. She was followed in scoring by Chloe McAuley, 10th (21:03.028), Johnna Border, 21st (22:35.903), Morgan Parsons, 35th (23:29.396) and Caileigh Moore, 37th (23:47.668).

Leading the Lady Trojans of Newcomersrtown was Trew Davis in 17th place in 22:02.370. She was joined by Christina Miller, 33rd (23:16.680), Hayley Robinson, 40th (24:04.519), Lacey Davis, 48th (24:43.706) and Karen Miller, 53rd (25:34.631).

For the Lady Bobcats of Cambridge, Megan (Maggie) Goggin led the way with a sixth place finish in a time of 20:44.568. She was followed by Savanaugh Anderson, 8th (20:58.029), Marissa Ritchie, 49th (24:51.314), Paige Peterson, 72nd (27:06.034) and Katline Blausenhauer, 76th (27:22.062).

Riley Helmick paced the Lady Shamrocks with a 29th place finish in 22:56.193 and she was followed in scoring by Taylor Clemons, 26:28.332), Madison Sellers, 78th (27:37.982), Shelby Weldy, 79th (27:38.404) and Sydney Carpenter, 81st (27:53.798).

Buckeye Trail was led by Kayleen Puskarich in 44th place with a time of 24:25.243. She was followed by Grayson Williams, 54th (25:35.917), Cori Seifert, 85th (28:06.550), Randi Leigh Rippeth, 91st (29:44.029) and Journey Jeffrey, 96th (34:34.436).

Running for the Lady Colts of Meadowbrook were Elena Bell, 59th (25:12.862), Brooke Savage, 75th (26:19.194) and Rylee Combs, 89th (26:55.099).