Heading Logo


OVAC Softball All-Star Team

Published: June 7, 2017 12:00 AM

Class 1A

First Team

Maddie DeLuca, Kate Lovinski, Taylor Lowe, St. John Central; Katie Gasvoda, Gianna Mascio, Sophia Recrosio, Madonna; Lindsay Caldwell, Alyssa Robinson, Conotton Valley; Lexi Brookover, Sammi Morris Frontier; Sydney Bucher, Valley; Madeline Goff, Hundred; Maddie Menendez, Bishop Donahue; Olivia Muncy, Beallsville; Aubrey Neff, Paden City; Hunter Weekley, Wellsville.

Second Team

Maddie Adkins, Bishop Donahue; Megan Brown, Valley; Caity Clary, Beallsville; Cala Curtis, Frontier; Gillian Johnson, St. John Central; Briana Jones, Conotton Valley; Hannah Loy, Paden City; Kaitlyn Murphy, Wellsville; Karli Sutton, Madonna; Brittany Tustin, Hundred.

[Article continues below]

Player of the Year

Katie Gasvoda, Madonna.

Class 2A

First Team

Riley Bennington, Kaitlyn Feerns, Marissa Garlitz, Wheeling Central; Jamie Anderson, Serena Burkey, Gina Fogle, Toronto; Karly Klug, Kaitlyn Weaver, Shadyside; Miranda Bowers, Bridgeport; Gabbi Capaldi, Steubenville Catholic; Kaitlyn Kassay, Clay-Battelle; Riley Lollathin, River; Courtney Walker, Cameron; Lexie Weisend, Caldwell.

[Article continues below]

Second Team

Abbey Ammons, Clay-Battelle; Kamden Dulesky, Bridgeport; Torri Grandinetti, Steubenville Catholic; Allyson Kuntz, Toronto; Hannah Mozingo, Wheeling Central; Lindsay Paczewski, Cameron; Morgan Parsons, Caldwell; Candace Caldwell, River; Kayla Smith, Shadyside.

Player of the Year

Gina Fogle, Toronto.

Class 3A

First Team

Amber Colvin, Hannah Smith, Alexis Wheeler, Buckeye Trail; Kelsey Jarvis, Sarah McAninch, Natalie Stoner, Bellaire; Kayla Logston, Cheyenne Williams, Monroe Central; Vanessa Templeton, Madison West, Tyler Consolidated; Mercedez McLeod, Martins Ferry; Sarah Powell, Barnesville; Mya Sauls, Fort Frye; Ashley Tharp, Magnolia; Kara Trenner, Shenandoah; Taylor Wisvari-Weir, Linsly.

Second Team

Jada Baker, Fort Frye; Sydney Bridges, Martins Ferry; Madison Clelland, Linsly; Katrina Davis, Bellaire; Allison Kuhn, Monroe Central; Sydney Mackie, Shenandoah; Baylie MacMillan, Barnesville; Kylie Martin, Tyler Consolidated; Kendra Pilant, Magnolia; Randi Leigh Rippeth, Buckeye Trail.

Player of the Year

Vanessa Templeton, Tyler Consolidated.

Class 4A

First Team

Na Banks, Kameron DiMarzio, Hayley Stamps, Steubenville; Hannah Clunk, Hanna Patterson, Hannah Walker, Oak Glen; Taylor Gallentine, Amaya Smith, St. Clairsville; Skylar Fankhauser, Charli McConnell, Edison; Madison Brown, East Liverpool; Destiny Christian, Buckeye Local; Mckenzie Deese, Union Local; Alexia Dowdle, Harrison Central; Christyn Everly, Meadowbrook; Alivia Rosnick, Weir.

Second Team

Alexa Andrews, Oak Glen; Madison Fields, Steubenville; Bailey Lohr, Union Local; Tori Luyster, Buckeye Local; McKenzie Morrison, Edison; Joclyn Peshek, Harrison Central; Skye Stokes, East Liverpool; Maddy Vickers, St. Clairsville; Taylor Webster, Weir; Haylee West, Meadowbrook.

Player of the Year

Hannah Clunk, Oak Glen.

Class 5A

First Team

Lauren Garcia, Carli Lightner, Maddy Mayle, John Marshall; Makenzie Amend, Kat Donzella, Laral Saunders, Wheeling Park; Kaylee Anderson, Alyse Guynn, Morgantown; Rachel Cooper, Kaydee Kinsey, Indian Creek; Karlee Bruns, Cambridge; Courtney Elliott, Brooke; Sarah Greenlee, Warren Local; Sarah Huffman, Parkersburg South; Leah Pancake, Beaver Local; Rachael Rousseau, University.

Second Team

Conner Asif, University; Lauren Garcia, John Marshall; Avery Grayson, Warren Local; Dakota Heaton, Beaver Local; Ashley Linder, Wheeling Park; Kinzi Moss, Cambridge; Amber Rusch, Morgantown; Ravyn Schultz, John Marshall; Taylor Scott, Indian Creek; Aurora Slusher, Parkersburg South.

Player of the Year

Lauren Garcia, John Marshall.

Coaches of the Year

Gus DeMarzio, Steubenville

Ed West, John Marshall

Staci Smith, Buckeye Trail


Rate this article

Do you want to leave a comment?   Please Log In or Register to comment.