Heading Logo


BHS girls, boys sweep WesBanco Relays

Published: May 15, 2017 9:07 AM
  • 1 of 2 Photos | View More Photos

Host Barnesville swept both the girls’ and boys’ standings at the WesBanco Shamrock Relays run Saturday at Barnesville High School.

St. Clairsville was third with 70 points followed by Caldwell (64), Union Local (63), Shenandoah (56), River (44), Monroe Central (41), Harrison Central (25), Buckeye Local (22) and East Richland Christian with 12 points.

[Article continues below]

33) and sophomore Harlie Sttewart in the 100-meter hurdles (:18.

41). Stewart also placed sixth in the 300-meter hurdles (:58.

60).

[Article continues below]

77); Mya McEndree (3rd 1600-meter run, 6:14.88); Dani Meyers (4th 3200-meter run, 15:36.

83) and Blake Castello (5th pole vault, 6-00).

41; the 4x800-meter relay (McEndree, Taylor Wolford, Clemons, Hannah Swallie) was 3rd in 11:51.

28, the 4x200-meter squad (Kiley Ciroli, McGee, Alicia Humbracht, Michelle Steele) was fourth in 1:58.

61 and the 4x100-meter relay (Ciroli, McGee, Humbracht, Steele) finished fifth in :56.

06.

32) and the 200-meter dash (:28.21), while the 4x100-meter relay team (Alauna Butler, Lowry, Lindsay Gray, Arielle Rankin) turned in a winning time of :52.

89 and the 4x200-meter relay squad (Butler, Lowry, Gray,, Karrington Pontious) also won in 1:51.

41.

10); Rankin (5th 100-meter dash, :13.94); Lindsay Zacharias (5th discus, 89-00) and MaKenna Wilkinson (6th shot put, 27-02.

5).

63), the 4x400-meter team (Butler, Gray, Cori Seifert, Pontious) was third in 4:40.

12 and the 4x800-meter relay (Jessie Howald, Johnson, Samantha Flood, Seifert) was sixth in 13:22.

80.

12), Taylor Ramsey with a first in the shot put (32-00) and the 4x800-meter relay team (Lauren Fry, Chloe McAuley, Danni Goman, Furr) with a winning time of 10:45.

55. Ramsey was also second in the discus (94-06).

43); Anika VanHoose (2nd 100-meter hurdles, :19.

13); Fry (3rd 400-meter dash, 1:05.47); Caileigh Moore (5th 1600-meter run, 6:34.

90) and Bailey Miller (5th 3200-meter run, 15:48.

85).

26) and (2nd 800-meter run, 2:36.52); Alison Loase (1st pole vault, 9-00) and the 4x400-meter relay team (Hannah May, Briann Bumgardner, Sutherlynd Butler, Kemp) with a winning time of 4:35.

55.

74); Bumgardner (5th 400-meter dash, 1:05.81); Butler (5th 800-meter run, 2:40.

87); Savanna Mayhugh (5th 300-meter hurdles, :57.

94) and Bailee Perlman (6th 1600-meter run, 6:44.

35).

27.

63).

15); Allison Dixon (3rd long jump, 14-02.5); Bailey Dixon (3rd shot put, 30-06) and (3rd discus, 92-07); Whitney Dixon (4th shot put, 29-09) and (4th discus, 89-09).

The Lady Zeps’ 4x100-meter relay (Stahl, Norman, Bailey Dixon, Allison Dixon) finished third in :54.

25.

Clairsville (96), Harrison Central (73), Shenandoah (72), Union Local (67), Buckeye Trail (56), River (32), Caldwell (31), Buckeye Local (11), Barnesville ‘B’ (2 and East Richland Christian with two points.

08), Kohl Campbell (110-meter hurdles, :15.86), Tannor Burkhart (300-meter hurdles, :43.

20) and Caide Bunfill (long jump, 20-07.5). Also turning in winning times was the 4x200-meter relay (Tannor Burkhart, Campbell, Matthw Burkhart, Bunfill) in 1:33.

26 and the 4x400-meter relay (Justin Lucas, Bunfill, Campbell, Matthew Burkhart) in 3:37.

58.

85) and (4th 3200-meter run, 11:17.98); Sam Wehr (3rd 3200-meter run, 11:02.

58) and (4th 1600-meter run, 5:06.13); Lucas (3rd high jump, 5-10); Bunfill (5th 400-meter dash, :53.

50); John Crum (5th 3200-meter run, 12:24.29); Royce Hall (5th 300-meter hurdles, :47.

32); Hunter Graham (6th high jump, 5-06); Caden Lake (6th pole vault, 9-06) and Jordan Grraham (5th discus, 116-06.

5) and (6th shot put, 38-10).

98 and the 4x110-meter shuttle hurdle relay team (Bailey Burkhart, Hall, Lake, Tannor Burkhart) was third in 1:08.

56.

Brown was also second in the shot put (40-08) and the 4x100-meter relay (Ethan Wiley, Jeremy Hall, James Fogle, Miller) finished second in :47.

43.

04) and (4th 200-meter dash, :24.46); Hall (3rd long jump, 18-10); Fogle (4th 300-meter hurdles, :46.

66); Luke Rataiczak (5th high jump, 5-06) and Shawn Jones (6th 3200-meter run, 13:03.

10).

06, the 4x400-meter relay (Long, Doudna, Wiley, Sebring) was fourth in 3:56.

19 and the 4x110-meter shuttle hurdle relay (Gavin frye, Rataiczak, Wiley, Long) finished sixth in 1:18.

84.

88) and the (200-meter dash, :23.66) and Aaron Prout (400-meter dash, :51.

73) and he was also second in the 200-meter dash (:24.

17).

23); Brock Fankhauser (5th pole vault, 10-00) and Josh Knox (6th discus, 115-00).

81, the 4x400-meter team (Kelich, Matt Bateman, Stuart White, Prout) was third in 3:51.

38, the 4x100-meter relay (Gage Harris, Emiliano Peralta, Kovacs, Logan Ricer) was sixth in :51.

02 and the 4x800-meter team (Luke Snyder, Ricer, Justin Hamilton, Bateman) was sixth in 9:35.

Also turninig in a winning time for the Warriors was the 4x800-meter relay (Trey Dougherty, Owen Stratton, Kaleb LePage, Gerrad Williams) in 9:30.

23), (3rd 200-meter dash, :24.20), (6th 400-meter dash (55:05) and 5th long jump, 18-03.

5); Tyler King (4th high jump, 5-10); Nathan LePage (6th 100-meter dash, :12.

28) and (6th 200-meter dash, :24.78) and Tyler Hostutler (6th 110-meter hurdles, :18.

48).

39.

5) and was third in the discus (125-10).

11); Jeremy Ditch (4th discus, 123-04); Mason Ackley (6th 800-meter run, 2:13.

37) and the 4x400-meter relay team (Aedan Theobald, Dalton Wheeler, Matthew Miller, Gerard) was fifth in 4:10.

39.


Rate this article

Do you want to leave a comment?   Please Log In or Register to comment.