McEndree ‘Coach of Year’ selection in District 12 Volleyball Coaches Association All-Star Team for 2012

Published:

Meadowbrook High’s Erin Smith and coach Jill Beskid and Barnesville coach Nikki McEndree were among the top honorees on the District 12 Volleyball Coaches Association All-Star Team for 2012.

Smith, a 5-4 senior libero for the Lady Colts, was named “Player of the Year” in Division I/II.

Beskid, who served as interim head coach for Meadowbrook with Kelly Zehnder on maternity leave, gained “Coach of the Year” laurels in Division I/II while Barnesville’s McEndree was “Co-Coach of the Year” in Division IV with Frontier’s Donna Hurphy.

The other “Player of the Year” selections included senior Dylana McKenzie of West Muskingum in Divison III and senior Kelsie Rinard of Frontier in Division IV. The other “Coach of the Year” was Brent McLoughlin of West M in Division III.

In addition to Smith, other first team picks from the local area included senior Mallory Taylor of Cambridge and junior Taylour Fatheree of John Glenn.

Named to the second team were senior Karli Tellep of Meadowbrook, senior Brianna Harbin of Cambridge and junior Haley Gregory of John Glenn.

In Division III, first team picks locally included senior Lynsey Beros and junior Kelsey Beros of Buckeye Trail and senior Morgan Diehl of Shenandoah.

Sophomore Kylee Kasper of Shenandoah was a second team pick in D-III.

In Division IV, Barnesville seniors Paige Gibbons and Madison Stephen of Barnesville and senior Marla Border of Caldwell gained first team recognition and Barnesville senior Marrissa Burga was a second team pick.

District 12 also announced the participants for the annual Senior All-Star Match which will take place Sunday, Nov. 11 at 3 p.m. at Meadowbrook High School.

Local players include Meadowbrook’s Smith and Tellep; Cambridge’s Taylor and Harbin; Buckeye Trail’s Lynsey Beros; Shenandoah’s Diehl; Barnesville’s Gibbons and Douglass; adn Caldwell’s Border.

Here’s the complete District 12 Volleyball Coaches Association All-Star Team:

Division I/II

First Team

Morgan Swauger, Sr., Maysville; Bailey Lotozo, Jr., Sheridan; Erin Smith, Sr., Meadowbrook; Mallory Taylor, Sr., Cambridge; Taylour Fatheree, Jr., John Glenn; Mackenzie Clayton, Jr., Philo; Abbey Maurer, Sr., Tri-Valley; Clair Ardrey, Sr., Tri-Valley.

Second Team

Deidre Prince, Jr., Tri-Valley; Erin Curry, Sr., Mayssville; Haley Gregory, Jr., John Glenn; Karli Tellep, Sr., Meadowbrook; Brianna Harbin, Sr., Cambridge; Alli George, Jr., Sheridan.

Honorable Mention

Sydney Miller, Tri-Valley; Katie Prince, Tri-Valley; Amy Evans, Philo; Carrie Burkhardt, Philo; Taylor Gittings, Sheridan; Brittiney Meadows, Sheridan; Madison Bunting, Zanesville; Dominique Bonner, Zanesville; Emilee Thompson, Cambridge; Mariah Rossiter, Cambridge; Sydney Wycinski, New Lexington; Tatum Brown, New Lexington; Brittany Fraunfelter, John Glenn; Teresa Kuhns, John Glenn; Amanda Helle, Morgan; Morgan Kussmaul, Morgan; Bria Graham, Meaodwbrook; Trislyn Treherne, Meadowbrook; Bailee Creeks, Maysville; Kayla Russell, Maysville.

Player of the Year

Erin Smith, Meadowbrook

Coach of the Year

Jill Beskid, Meadowbrook

Division III

First Team

Lynsey Beros, Sr., Buckeye Tral; Kelsey Beros, Jr., Buckeye Trail; Diedra Combs, Sr., Fort Frye; Chelsie Roberts, Sr., Monroe Central; Morgan Diehl, Sr., Shenandoah; Dylana McKenzie, Sr., West Muskingum; Dakota McKenzie, Sr., West Muskingum.

Second Team

Kylee Kasper, So. Shenandoah; Brigee Mick, Jr., St. Clairsville; Chelsie Tewanger, Sr., Monroe Central; Shayla Otto, Sr., Union Local; Taylar Canter, Sr., Bellaire; Dakota West, Sr., Martins Ferry.

Honorable Mention

Mackenzie Conroy, Bellaire; Hunter Eden, Bellaire; Madison Sprankle, Crooksville; Jaden Derwacter, Crooksville; Alli Hesson, Fort Frye; Lexi Huck, Fort Frye; Shaina Oberdick, Martins Ferry; Cassie Hanson, Martins Ferry; Anne LaFollette, Monroe Central; Melanie Stimpert, Monroe Central; Ashley Zwick, Shenandoah; Jessica Long, Shenandoah; Alexis St. Clair, St. Clairsville; Allie Harrison, St. Clairsville; Carly Schafer, Union Local; Kaylie Cole, Union Local; Alison Hazen, West Muskingum; Abbi Brock, West Muskingum; Josie Hensley, Buckeye Trail.

Player of the Year

Dylana McKenzie, West Muskingum.

Coach of the Year

Brent McLoughlin, West Muskingum.

Division IV

First Team

Kelsie Rinard, Sr., Frontier; Annie Turner, Sr., River; Kristeni Russell, Sr., St. John Central; Paige Gibbons, Sr., Barnesville; Christin Douglas, Sr., Frontier; Madison Stephen, Sr., Beallsville; Kelsey Douglass, Sr., Barnesville; Marla Border, Sr., Caldwell.

Second Team

Emily Nowakowski, Sr., Bridgeport; Kaydie Coppa, Sr., St. John Central; Kaylee Hurst, Sr., Frontier; Hannah Jones, Sr., River; Marrissa Burga, Sr., Barnesville; Allie Campbell, Sr., Beallsville.

Honorable Mention

Annie Jones, Beallsville; Rachel Emrick, Beallsville; Maclaine Murad, Bridgeport; Briana Massey, Bridgeport; Hunter Weiss, Barnesville; Miranda Plumly, Barnesville; Lindsee Perry, St. John Central; Jessica Alvey, St. John Central; Jensen Caretti, River; Brielle Williams, River; Hannah Surface, East Richland; Katie Albert, East Richland; Bre Sawyer, Caldwell; Lexy Schell, Caldwell; Emily Hinton, Frontier; Breanna Scott, Frontier.

Player of the Year

Kelsie Rinard, Frontier.

Coaches of the Year

Donna Hurphy, Frontier.

Nikki McEndree, Barnesville.

District 12 Senior All-Star Match

At Meadowbrook (Sunday, Nov. 11, 3 p.m.)

Division I/II

Morgan Swauger, Maysville; Erin Smith, Meadowbrook; Mallory Taylor, Cambridge; Abbey Maurer, Tri-Valley; Claire Ardrey, Tri-Valley; Erin Curry, Maysville; Karli Tellep, Meadowbrook; Brianna Harbin, Cambridge.

Division III

Lynsey Beros, Buckeye Trail; Diedra Combs, Fort Frye; Chelsie Roberts, Monroe Central; Morgan Diehl, Shenandoah; Sarah Sheppard, Union Local; Dylana McKenzie, West Muskingum; Dakota McKenzie, West Muskingum; Chelsie Tewanger, Monroe Central.

Division IV

Kelsie Rinard, Frontier; Annie Turner, River; Kristen Russell, St. John Central; Paige Gibbons, Barnesville; Christin Douglas, Frontier; Madison Stephen, Beallsville; Kelsey Douglass, Barnesville; Marla Border, Caldwell.

Coaches

Jill Beskid, Meadowbrook; Brent McLoughlin, West Muskingum; Donna Hurphy, Frontier; Nikki McEndree, Barnesville.

Want to leave your comments?

Sign in or Register to comment.