WEDNESDAY, SEPTEMBER 9

8:30 a.m. Jr. Fair Beef Showmanship Contest

followed by Jr. Fair Beef Show (Show Arena)

8:30 a.m. Open Class Judging-Baked Goods and

Canned Foods (Rec. Center)

9:00 a.m. Open Class Judging-Field, Fruit and Garden

Crops (Rec. Center)

9:00 a.m. Jr. Fair Rabbit Showmanship Contest

followed by Jr. Fair Rabbit Show (Rabbit Barn)

11:00 a.m. Open Class Judging-Flowers (Rec. Center)

12:00 p.m. OFFICIAL OPENING CEREMONY

(Main Gate)

1:00 p.m.. Travel N Riverboat Show (roaming the grounds)

2:00 p.m. Jr. Fair Poultry Show (Poultry Barn)

3:00 p.m.. Travel N Riverboat Show (Main Gate)

4:30 p.m. 11th Annual Baked Goods Auction (Main Gate)

5:00 p.m. Jr. Fair Market Hog Showmanship Contest

followed by Jr. Fair Hog Show (LSA)

5:30 p.m.. Travel N Riverboat Show (roaming the grounds)

7:00 p.m. HIGH IMPACT MOTOR SPORTS

DEMOLITION DERBY (Grandstand)

7:30 p.m.. Travel N Riverboat Show (roaming the grounds)

THURSDAY, SEPTEMBER 10

**Senior Citizens (age 62 and over with ID) admitted free until 12:00 p.m.

9:00 a.m. Jr. Fair Llama Show immediately following

Open Class Beef Show (LSA)

9:00 a.m.-2:00 p.m.. Fair Field Days

10:30 a.m.. Oglebay Good Zoo Animal Presentation

(Main Gate)

12:00 p.m.. Travel N Riverboat Show (roaming the grounds)

12:30 p.m.. Oglebay Good Zoo Animal Presentation

(Main Gate)

1:30 p.m.. Travel N Riverboat Show (roaming the grounds)

3:00 p.m.. Travel N Riverboat Show (Main Gate)

4:00 p.m.. Jr. Fair Livestock Sale (LSA)

4:00 p.m.. Oglebay Good Zoo Animal Presentation

(Main Gate)

5:30 p.m.. Blue Grass Express (Main Gate)

7:00 p.m.. Travel N Riverboat Show (roaming the grounds)

7:30 p.m.. KATIE ORLOFSKE (Grandstand)

FRIDAY, SEPTEMBER 11

9:00 a.m.. Jr. Fair Dairy Show (LSA)

9:00 a.m.. Jr. Fair Horse Show-All Classes, Contest

and Pleasure (Horse Show Arena)

9:00 a.m.. Open Class Pee Wee Dairy Showmanship

Contest followed by Open Class Adult Dairy

Showmanship Contest

10:00 a.m.. Open Class Dairy Judging (LSA)

11:00 a.m.. Belmont County Commissioners Meeting

(Main Gate)

12:00 p.m.. 14th Annual Dairy Products Auction (LSA)

1:00 p.m.. Travel N Riverboat Show (Main Gate)

3:30 p.m.. Travel N Riverboat Show (roaming the grounds)

5:00 p.m.. Travel N Riverboat (Main Gate)

6:30 p.m.. Blue Hayze (Main Gate)

7:00 p.m.. Travel N Riverboat (roaming the grounds)

7:30 p.m. ST. CLAIRSVILLE vs

UNION LOCAL FOOTBALL GAME (Grandstand)

9:00 p.m.. Jr. Fair Square Dance (LSA)

SATURDAY, SEPTEMBER 12

7:00 a.m.. Pony Pull Weigh-In (Pulling Track)

10:00 a.m.. Games and Contests for Youth Ages 5-15 (LSA)

10:00 a.m.. Pony Pull (Grandstand)

10:00 a.m.-2:00 p.m.. Annual Election of Directors (Rec. Center)

11:30 a.m.. Travel N Riverboat Show (Main Gate)

12:00 p.m.. Rabbit Decorator Class (Rabbit Barn)

1:00 p.m.. Travel N Riverboat Show (roaming the grounds)

1:30 p.m.. Oglebay Good Zoo Animal Presentation (Main Gate)

2:00 p.m.. Jr. Fair Showmanship and Showmen Contest

(Show Arena)

3:00 p.m.. Travel N Riverboat Show (roaming the grounds)

4:00 p.m.. Oglebay Good Zoo Animal Presentation (Main Gate)

5:00 p.m.. Travel N Riverboat Show (Main Gate)

5:30 p.m.. Sheep Shearing Contest (Show Arena)

6:30 p.m.. Little Creek (Main Gate)

7:00 p.m.. Ohio State Tractor Puller Association

Tractor and Truck Pull (Grandstand)

7:30 p.m.. Travel N Riverboat Show (roaming the grounds)

9:00 p.m.. Jr. Fair Square Dance (LSA)

SUNDAY, SEPTEMBER 13

11:00 a.m.. Morning Worship Services-Jr. Fair Board (LSA)

12:30 p.m.. Travel N Riverboat Show (Main Gate)

1:00 p.m.. HIGH IMPACT MOTOR SPORTS DEMOLITION

DERBY (GRANDSTAND)

1:00 p.m.. Pedal Tractor Pull (LSA)

2:30 p.m.. Travel N Riverboat Show (roaming the grounds)

3:00 p.m.. Jr.. Fair Still Project Trophy Presentation

(Jr. Fair Building)

5:00 p.m.. 2009 Belmont County Fair Closed